Beltane, de tijd van de vruchtbaarheid in de natuur

Beltane, een vruchtbaarheidsfeest

We zijn nu in de periode van de vruchtbaarheid, de geboortes, de groei ook. Beltane is geen eenmalig feest op 1 mei, maar een periode die loopt van het ene jaarfeest naar het andere. Thema’s overlappen elkaar ook hier en daar. Kijk maar naar buiten, dieren worden geboren, vogels leggen eieren maar die moeten nog uitkomen, en de planten doen hun uiterste best om te groeien. De bijen maken gretig gebruik van de grote hoeveelheden paardenbloemen hier in de buurt, zodat ze de bloesem van de vele fruitbomen kunnen bestuiven. Kortom … de natuur komt helemaal tot leven!

Voor de een is Beltane het begin van de zomer, voor de ander het einde van de lente … en iedereen heeft gelijk wat mij betreft. Voor mij persoonlijk horen Ostara en Beltane bij de lente. Als ik naar buiten kijk, en de koele nachten nog voel – zelfs twee weken geleden nog wat hagel – dan is het echt nog geen zomer. De natuur is nog hard aan het ontwaken en probeert te overleven. Een paar nachten nachtvorst en al mijn bloesem aan de kersenbomen gaat dood, en we hebben een slechte oogst, alles is nog erg kwetsbaar. Maar hoop doet leven, de pimpelmeesjes en koolmezen vullen de broednesten, en maken gretig gebruik van het schone hondenhaar wat ik buiten heb gehangen. De ilexhaag rondom ons huis zit vol met mussen die dapper aan het bouwen zijn. En de duiven hebben een onhandig nest van wat takken in elkaar geschoven onder de overkapping, waarvan de meeste op de grond eronder liggen. Beltane is daar, het feest van vruchtbaarheid!

Met al die rijkdom van opkomende planten en jong dierengeluk om mij heen, is het wederom ook leuk om na te denken hoe ik dat symbolisch kan weergeven in het jaarfeest dat we straks met de coven vieren. In het verleden heb ik met de coven de mogelijkheid gehad om een meiboom neer te zetten, en al dansend met zijn allen die in kunnen vlechten. Mooi was het dat vroeger in Brabant deze folklore nog in ere werd gehouden op het plein voor de kerk. Waarbij onder muzikale begeleiding de jongens en meisjes de witte en rode linten al dansend ineen vlochten, onder een fleurige bloemenkrans.
Maar het is niet iedereen gegeven om een meiboom te plaatsen, met een groot aantal mensen die dan vlechten kunnen. Ik denk dat wij dit jaar ook naar een ander symbool moeten zoeken.

Aangezien Beltane toch wel om vuur draait, is het leuk om daar takken van negen houtsoorten in te gooien. Nu zal je, om droog hout te hebben, die takken al in maart moeten snoeien, maar ik denk dat als je rondom bomen gaat kijken, er genoeg droog dood hout naast ligt. Takken die door de winterstormen uit de bomen geblazen zijn.

Berk, vertegenwoordigt de Godin, het vrouwelijke aspect. In Noord-Europese landen wordt de Godin van de lente, of de Maiden, gezien als de Berkgodin. Het uitlopen van de berk is het beginpunt van het agrarische nieuwe jaar. In Keltische landen draagt het roodborstje van de Lente een berkentak in zijn snavel waarmee hij het winterkoninkje van het oude jaar verjaagt. De berk is een symbool van vruchtbaarheid, dus voeg berk toe aan het Beltanevuur om de Godin te vertegenwoordigen.

Eik, symboliseert de God, het mannelijke aspect. In Keltische landen deden de druïden hun rituelen in heilige eikenbossen, en gebruikten zij elk deel van de eik voor rituele doeleinden. De naam ‘druïde’ komt van Duir wat eik betekent. De druïden verzamelden hun heilige maretak die groeide op de eik. De witte besjes waren het zaad van de Heer van het Bos, wederom een link naar het mannelijke aspect. Dus voeg eik toe aan het Beltanevuur om de God te vertegenwoordigen.

Lijsterbes, een boom met krachtige magie, werd vroeger geplant bij deuren van huizen als bescherming tegen het kwade. Volgens een Keltische legende droeg een bepaalde lijsterbes bij elke Grote Sabbat vrucht en een hapje van de vrucht zou hongersnood afwenden. Dus voeg lijsterbes toe aan het Beltane Vuur voor leven.

Wilg, wordt gezien als de boom van de dood. Zij is gewijd aan Hecate, en vertegenwoordigt binnen de hekserij zowel de donkere helft van het jaarwiel, als de donkere fase van de maan. De woorden ‘witch’ en ‘wicca’ vind je terug in het woord ‘wicker’ dat buigen betekent. Manden werden geweven van wilg of riet. Het was de beruchte gravure van de ‘Wicker Man’ die de druïden de reputatie van bloeddorstige beoefenaars van heilige menselijke offers gaf. Feitelijk is dit offer pas letterlijk uitgevoerd in 1676, door een christen, zo’n 1600 jaar nadat Julius Caesar hiervoor een vage aanmoediging gaf. Voeg wilg toe aan het Beltanevuur als een viering van de dood.

Meidoorn, de boom van zuivering. De Meidoorn, of meiboom, heeft witte bloesem en vruchten die lijken op rozenbottels. Ze bloeit in de maand waarin de Romeinen hun tempels zuiverden. In sommige Keltische tradities werden meidoorntakken in velden gestrooid om vruchtbaarheid te verkrijgen. De Meidoorn is heilig voor de feeën en is traditioneel hout voor het Beltanevuur. Voeg meidoorn toe aan het Beltanevuur voor zuivering.

Hazelaar, is de boom van wijsheid. Hazelnoten zijn het symbool voor wijsheid, en de takken van de hazelaar worden al lang gebruikt voor het vervaardigen van wichelroedes om de locatie van verborgen mineralen of water op te sporen. Voeg hazelaar toe aan het Beltanevuur om wijsheid te verkrijgen.

Appel, de boom van de liefde. Appelhout en appelbloesem worden al lang verbonden met liefde. In de joods-christelijke mythologie verleidde Eva Adam met een appel. Wilde appel was het hout waar dorsvlegels van gemaakt werden. Vlegels werden gebruikt om graan te dorsen en zijn al zo oud, dat ze een van de symbolen waren van de farao’s uit Egypte. Het ontwerp van de vlegel veranderde niet tot het midden van de 19e eeuw. Dorsen was zo’n heilig ritueel dat de Hebreeuwse koning David als eerste een gedorste vloer kocht toen hij in Judea aankwam en daarop een tempel bouwde. Het was ook op een gedorste vloer waar de Keltische Godin Cerridwen, als zwarte kip, Gwion in de vorm van een tarwekorrel verslond. Later, weer in haar menselijke gedaante, beviel ze van hem als zijnde de magiër Taliesin. Voeg appel toe aan het Beltanevuur voor de magie van liefde.

Wijnrank, de boom van vreugde. De wijnrank komt van nature niet voor in Groot-Brittanië, maar behoort wel tot het Keltische boomalfabet. Het is geen boom in de ware betekenis, maar kan gedurende de tijd, en met de juiste manier van snoeien, uitgroeien tot een dikke, houten, boomachtige stam. Omdat het gefermenteerde sap van zijn fruit een veranderde staat van bewustzijn kan veroorzaken is de wijnrank gewijd aan Dionysus, de God van dood en wederopstanding. Voeg wijnrank toe aan het Beltanevuur voor vreugde.

Den, de boom van de onsterfelijkheid. Gewijd aan de Godin van geboorte en wedergeboorte, is de altijd groenblijvende den een symbool van de overwinning van de levenskrachten, op de krachten van dood en verval. De den lijkt misschien niet passend bij een Beltanevuur, maar de boom is ook gewijd aan Attis, de God die elke lente herboren wordt. Het is ook de traditionele Meipaal. Voeg den toe aan het Beltanevuur voor wedergeboorte.

En een extra tak van de Vlier, gewijd aan de Godin, die ook niet in het vuur mag, maar op het altaar gelegd wordt, en die ik naderhand in mijn bomen hang met een rood en wit lintje eromheen.

Je kan van elke boom drie takken zoeken/snijden en dan van alle negen verschillende takken samen drie bundels maken. De drie-eenheid. Bind iedere bundel met elk een rood en wit lint, tezamen gebonden met drie knopen en een strik.

Ook hier weer de kleuren van Beltane, het mannelijk en vrouwelijk, verweven in één. De drie-eenheid die niet alleen terugkomt in de hoeveelheid bundels, maar ook terugkomt in het aantal knopen, en de Wet van Drie in het binden van deze belofte voor het Beltanevuur.

Maar als je van iedere soort maar één tak hebt, kan je ze natuurlijk ook los in het vuur gooien.
Wij doen dat om en om, door de betreffende zin bij het hout op te lezen en dan in het heilig vuur te gooien.

Nine woods in the Cauldron go, burn them fast and burn them slow.
Birch in the fire goes to represent what the Lady knows.
Oak in the forest towers with might, in the fire it brings the God’s insight.
Rowan is a tree of power causing life and magick to flower.
Willows at the waterside stand ready to help us to the Summerland.
Hawthorn is burned to purify and to draw faerie to your eye.
Hazel-the tree of wisdom and learning adds its strength to the bright fire burning.
White are the flowers of Apple tree that brings us fruits of fertility.
Grapes grow upon the vine giving us both joy and wine.
Fir does mark the evergreen to represent immortality seen.
Elder is the Lady’s tree. Burn it not or cursed you’ll be.

Onze Orewoed heeft voor de coven een mooie vertaling gemaakt, zodat het ook in het Nederlands gelezen kan worden.

Negerlei hout gaan in de Ketel gestaag,
Verbrand ze vlot en verbrand ze traag
Berk in het vuur betekent concreet,
Werkelijk alles wat de Vrouwe weet
Eik is de machtige reus van het woud,
In het vuur schenkt hij inzichten oeroud
Lijsterbes is krachtig om te eren,
Ze laat het leven en de magie floreren
Wilgen die treuren langs de waterkant,
Helpen oversteken naar het Zomerland
Meidoorn in het vuur maakt rein,
Het geestesoog opent om met het Elfenvolk te zijn
Hazelaar, de boom der wijsheid en onderricht,
Sterkt de vlammen zodat het vuur niet zwicht
Wit is de bloesem van de Appelaar,
Haar zoete ooft maakt rijkelijk vruchtbaar
Druiven groeien weelderig aan de rank,
Voor zijn wijn en vreugde grote dank
Spar zal zich nooit van zijn groen ontdoen,
Onsterfelijkheid is zijn eeuwige roem
Vlier is van oudsher aan de Vrouwe gewijd,
Verbrand het niet of ben vervloekt voor altijd

En als je geen takken hebt, wees creatief, de kruiden en bladeren kunnen ook in het vuur, gooi een handvol erin, bewaar een beetje van alle soorten en voeg die naderhand bijeen, je hebt dan een mooie negenderlei potpourri, een potje met vruchtbaarheid!

Ook kan je het verenigen van mannelijk en vrouwelijk symbolisch weergeven door een witte (penis) kaars en een rode (vulva) kaars samen te druppelen in een ketel met aarde. De kaarsen weer uit te blazen en samen te binden met een groene kaars voor groei en een groen draadje en in de ketel te plaatsen en weer aan te steken. De ketel op de grond plaatsen en er met zijn allen overheen te springen voor een vruchtbaar jaar.

En natuurlijk mag chocolade niet ontbreken bij het cake-en-wine ritueel, of aardbeien gedoopt in chocolade met slagroom!

Ik wens iedereen een fijne Beltane toe! Gebruik je creativiteit en kijk naar de mogelijkheden die je hebt. En geniet vooral van het einde van de lente en het doorrollen naar de zomer en het volgende jaarfeest Midzomer.

Blessed Be
Serotia en coven Gaia
EarthCraft Wicca

Foto’s van eigen klapdoos en eigen rituelen.

Over Serotia

Heeft binnen het paganisme diverse paden en stromingen bewandeld, om uiteindelijk als Alexandrian Heks ingewijd te zijn. Nemofilist, dierenvriend in hart en nieren. Oprichtster van de EarthCraft Wicca stroming.
Dit bericht is geplaatst in Artikelen met de tags , , , . Bookmark de permalink.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.